«Рорати – це історія нашого життя»

Роратні Меси, або ж Рорати, згідно з традицією Римської Церкви, зазвичай відправляються в період Адвенту на світанку. Щоправда, з огляду на пастирські міркування – щоб у Літургії могла прийняти участь більша кількість вірних – останнім часом Рорати відправляють і ввечері. Звичай відправляти роратню Месу, тобто вотивну Месу про Пресвяту Діву Марію, у Адвенті походить ще зі старих часів, коли Благовіщення Господнє святкувалося за тиждень до Різдва, 18 грудня. Сама назва «Рорати» походить від співу на вхід, яким традиційно розпочинається ця Меса: «Rorate caeli desuper» – «Росу, небеса, злийте». На час цього співу вірні тримають у руках запалені свічки – символ Господа, Світла, яке надходить.

Слова цього співу, як і більшості григоріанських літургійних співів, – це молитва, скомпонована з цитат зі Святого Письма. Взагалі кажучи, григоріанський спів є максимально допасованим до літургії, багато з цих співів виконуються тільки на певні свята чи під час виконання конкретних літургійних дій. Саме тому варто насамперед використовувати григоріанський хорал у Месі – часом пісні є занадто віддаленими від літургії дня.

Рефрен, який повторюється перед кожним із чотирьох стовпчиків: «Rorate caeli desuper et nubes pluant justum», взятий із книги пророка Ісаї 45, 8. Зрештою, велика частина тексту Рорат почерпнута саме з цієї книги, і це не випадково. Книга Ісаї писалася у час вавилонського полону, тож основним мотивом і біблійного тексту, і Рорат є молитовне прохання Господа про допомогу і очікування на прихід Месії. У рефрені міститься основний імператив цього співу: «Небеса, злийте згори росу, хмари, зішліть Справедливого!» В ньому ми благаємо Господа, щоби прийшов Месія – Спаситель і визволив нас із «вавилонського полону» – полону наших гріхів.

В перших двох стовпчиках описуються бідування і лиха, в які вибраний народ (а ми, християни, є цим вибраним народом) втрапив через свої беззаконня і переступи. Третій – це заклик-благання про звільнення, а четвертий стовпчик – це обітниця Бога про спасіння. Рорати – це історія нашого життя, вони оповідають про наше поневолення гріхом, кличуть Бога про милосердя – і Він подає нам свою руку.

Джерело – сайт літургійних співів Римсько-Католицької Церкви.

«Рорати – це історія нашого життя»

Вам Також Може Сподобатися