Mamy Wielki Tydzień

У минулу неділю, 5 квітня 2020 р. християни Західного обряду відзначали Пальмову (Вербну) неділю – у цей день, згідно з церковною традицією, Ісус в’їхав до Єрусалиму, де його вітали біля воріт пальмовим гіллям, аби за кілька днів бути засудженим та розіп’ятим за гріхи людства. Від цього дня в римо-католиків розпочинається Великий (Страсний) Тиждень.

Вербна неділя, як і Великдень, має змінну дату, але завжди припадає за 7 днів до Пасхирозпочинаючи Страсний тиждень. Люди святили в костелах лозу — на пам’ятку прибуття Ісуса до Єрусалиму. Це символ відродження життя і перемоги над смертю.

У Католицькій церкві Вербна неділя розпочинає Великий тиждень. Його найважливішою частиною є Святий Пасхальний Тридіум — група  Літургій, що відправляються у Великий Четвер, Велику П’ятницю та Велику Суботу.

Цей період, впродовж століть для вірних, є часом навернення, молитви, посту, розважання та покаяння, а також часом на роздавання милостині для бідних, убогих; часом для відвідин лежачих хворих та нагодою до ґрунтовного іспиту своєї совісті та прийняття Найсвятішої Тайни Євхаристії.

Страсний тиждень у християнській традиції з’явився лише в четвертому столітті нашої ери. Він розпочинається з Вербної неділі і закінчується ввечері перед Великою неділею. Страсний тиждень і Пасхальний Тридіум для християн є сакральним періодом року — часом, коли Католицька Церква відзначає найбільш важливі події в історії спасіння світу: установлення Євхаристії, страсті і смерть Христа і Його воскресіння. Великий тиждень розпочинається подіями навколо тріумфального в’їзду Ісуса в Єрусалим у Вербну неділю, останні розмови Христа з Синедріоном в храмі, пророцтво Ісуса Христа про зруйнування Єрусалима і кінець світу, Таємною Вечерею і муками та воскресінням Спасителя.

Літургійні обряди цих днів мають на меті допомогти вірним в глибшому пізнанні таємниці їхнього порятунку. У Страсний тиждень не святкуються іменини, дні народження та гучні забави. Якщо ж такі дати припали в цей період, вони відкладаються після Великодня та його октави (наприклад, свято Благовіщення).

Окремі гілки християнства розробили свої власні багаті ритуали, пов’язані з періодом Страсного тижня. Також у традиційних та регіональних традиціях Страсного тижня збереглося багато народних звичаїв та обрядів.

Понеділок, вівторок і середа Страсного тижня — дні спеціально присвячені таїнству примирення. В даний час немає особливих відмінних Літургій. З понеділка по середу Страсного тижня, в тому числі, за словами євангелістів, Ісус день проводив в Єрусалимі  навчаючи і проповідуючи в храмі, а вночі він йшов на відстані близько 3 км до сусідньої Витанії, щоб провести там ніч. Приймав у своєму домі Спасителя та його учнів Лазар — в знак подяки за недавнє воскресіння його з могили.

Найважливіший період Священного тижня — а також всього літургійного року — є Пасхальний Тридіумякий охоплює час від вечірньої Меси у Великий Четвер до надвечір’я у Неділю Воскресіння. У Великий Четвер, єпископи та священники миють ноги чоловікам, як знак смирення та рівності перед Богом. У Римі кожен рік Папа теж миє і цілує ноги дванадцяти чоловікам.

Найбільший траурним днем є Велика П’ятниця. Тоді з вівтарів зникають квіти та свічки, а ікони з зображенням Христа заховані. В другій половині дня відправляється унікальна п’ятнична літургія Страстей Христових. Священник та його супровід приходять мовчки. Перед вівтарем на мить лягають на землю у вигляді хреста, і після молитви розпочинають початкове читання пророцтв про страждання Ісуса Христа та фрагменту з книги Євреїв. Потім священники читають або співають, як правило, з розподілом на ролі, опис Страстей Господніх згідно Євангелія св. Йоана. Після проповіді в дуже урочистій молитві священники поручають себе та вірних Богу, тим самим висловлюючи бажання Христа: спасіння світу та кожної душі.

Центр літургії — це Страсті Христові та багатовікова традиція виставлення у Велику п’ятницю в усіх церквах плащаниць Христа (копій суванни, в якій був похований Христос і на якій залишився його відбиток в повний ріст). Плащаницю відвідують натовпи вірних. Церковні сюжети Страстей Христових традиційно залишаються невід’ємною частиною Великого Тижня. Мова йде про найбільш важливі біблійні події: вхід Христа до Єрусалиму, Тайна вечеря, чування в Гефсиманії, зрада Іуди, суд над Ісусом, результатом якого були хрест і смерть.

Свята Субота — це день тиші та очікування. Для учнів Ісуса це був день найвищого випробування. Згідно з традицією, апостоли розпорошились після засудження Ісуса на смерть і єдиною особою, яка незмінно перебувала коло страждаючого Спасителя, була Божа Матір. Тому кожна субота — це Марійний день у Церкві. Після смерті Ісус Христос спустився в безодню (ад). Багато стародавніх текстів описують Христа, який «пробуджує» від смерті до нового життя Адама і Єву, які були з усім людством в Шеолі.

Традиція Великої Суботи — освячення пасхальної їжі: хліба (паски) — на згадку про натовп у пустелі, який годував Христос; м’ясо — на згадку про пасхальне ягня, яке Ісус їв під час Пасхального бенкету зі учнями у Вечернику та яйця, що символізують нове життя.

Період Великого посту, Страсний Тиждень та Велика неділя — найважливіші свята в цілому літургійному році Католицької Церкви. Великдень, неділя Воскресіння Христового, Паска, з Празничною Божественною Літургією, що правиться на світанку —  є основою і сутністю віри всіх християн.

Святкування Великодня відмічається особливою радістю серед вірних, адже Воскресіння Христа є символом його перемоги над гріхом і смертю. 

В цей день вірні вітаються словами:
Христос Воскрес!

А відповідати слід:

Воістину Воскрес!

Mamy Wielki Tydzień

Także Może Ci Się Spodobać